Jak dopasować kolor sufitu do ścian i reszty elementów.
Jak dopasować kolor sufitu do ścian i reszty elementów to pytanie pojawiające się przy każdym remoncie. Zastosowanie tego samego odcienia do ścian i sufitu otula pomieszczenie płaszczem koloru. To podejście nie jest dla wszystkich - może sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się mniejsza lub bardziej zamknięta, ponieważ na górze nie ma „klapy ewakuacyjnej” jaśniejszego koloru.
Jeśli jednak spodoba Ci się wygląd, przekonasz się, że w małym pokoju jednolity kolor wywołuje spokojny, kojący nastrój, idealny do sypialni lub kąpieli. W większym pomieszczeniu jednokolorowa obróbka ujednolica przestrzeń i zwraca uwagę na wypełniające ją wyposażenie i dodatki.
Jeśli chcesz powtórzyć kolor ściany na suficie, ale chcesz, aby wygląd był jaśniejszy, rozcieńcz farbę ścienną bielą w proporcji około 80% bieli do 20% koloru ściany. Ponieważ sufity pojawiają się w cieniu, wynikający z tego rozcieńczony kolor będzie nadal korzystnie odnosił się do koloru ściany.
Jeśli pomieszczenie ma dziwny kształt i ma wielokątny sufit, naniesienie koloru ściany na sufit może uprościć kształt i ujednolicić przestrzeń.
Sufit w tym samym kolorze wydaje się niższy, dzięki czemu pomieszczenie o wysokich proporcjach wydaje się bardziej intymne. Nakładanie tego samego koloru na ściany i sufit ułatwia również malowanie, ponieważ nie trzeba przyklejać listwy na linii sufitu.
To, czy pokażesz listwę koronową i inne wykończenia w kontrastującym kolorze, czy pomalujesz je tak, aby się wtopiły, zależy od twoich osobistych preferencji. Podkreślenie listwy akcentuje architekturę i zwraca uwagę na jej kształt.
Sufity sklepione, katedralne lub wielokątne mogą stanowić szczególny problem. Gdzie zaczynasz i kończysz kolor? Na niskich strychach praktycznym rozwiązaniem jest noszenie tego samego koloru na suficie od ściany do ściany.
Ręcznie malowane paski podkreślają pionowy wymiar i dodatkowo zachęcają oko do postrzegania sufitu jako wyższego niż w rzeczywistości. Ponieważ pomieszczenia na poddaszu często wpadają do naturalnego światła tylko przez jedno lub dwa okna, utrzymuj jasne kolory ścian i mebli, aby rozjaśnić przestrzeń.
Można jednak zwiększyć pozorną wysokość sufitu za pomocą niewielkiej wizualnej sztuczki: Dodaj poręcz krzesła wokół ściany na wysokości mniej więcej bioder; następnie pomaluj obszar pod poręczą krzesła na ciemniejszy odcień niż obszar powyżej.
Jeśli masz sufit katedralny, nie czuj się zmuszony do przenoszenia jego koloru na całą podłogę tylko dlatego, że nie ma listwy korony, która definiuje górną część ściany.
Jeśli chcesz stworzyć poczucie przytulnego odosobnienia, wybierz stonowane, ciemniejsze kolory. Lub pozwól swoim meblom i akcesoriom nadać kolor w białej, odbijającej światło przestrzeni.
Cechy architektoniczne, takie jak listwy lub ramy drewniane, ułatwiają określenie, gdzie zatrzymać się i rozpocząć kolor, ale wszędzie tam, gdzie jedna płaszczyzna lub płaska powierzchnia styka się z drugą, można zmieniać kolory. Podczas malowania należy ostrożnie zakleić sufit taśmą, aby linia podziału była ostro zaznaczona i prosta; nierówna linia, na której spotykają się dwa kolory, zepsuje wygląd.
W pomieszczeniu ze ścianami ostro nachylonymi do sufitu, ale oferującymi więcej przestrzeni nad głową niż tradycyjne strychy, należy rozszerzyć kolor ściany na ściany ustawione pod kątem, aż do płaskiej części sufitu. Dzięki temu pokój nie będzie ciasny. W razie potrzeby dodaj listwę koronową, aby określić, gdzie kończą się ściany, a zaczyna sufit.
Zmieniające się kolory w miejscu, w którym ściana styka się z sufitem, skupią uwagę na przestrzeni życiowej, zamiast na strzelistej wysokości sufitu.
Kolor nie musi pochodzić tylko z farby. Jeśli podoba Ci się wygląd drewna, rozważ pokrycie sufitu boazerią.
Remontując Twój dom lub mieszkanie pomożemy Ci dobrać najlepsze połączenie kolorystyczne.
Jesteśmy na portalu FACEBOOK - TUTAJ